jump to navigation

Küba Abluka Altında! (Çeviri Haber) Eylül 30, 2011

Posted by sendecevir in Haber.
trackback

HAVANA, Cuba.-  The over-50-year US economic, financial and commercial blockade against Cuba, inflicted Cuba losses surpassing seven million dollars only from May, 2010, through April, 2011.
 
According to Prensa Latina news agency, the Cuban report presented at the United Nations affirms that the U.S. aggressiveness focused both on hindering Cuban telecommunication companies from purchasing components and equipment for this sector and putting obstacles on the use of Internet services, particularly the social networks, by Cubans.
 
Last October, the social networking Twitter, with over 100 million users worldwide, admitted its full responsibility in having blocked the cell phone messenger service from Cuba to its platform; and last April, it prevented Cubans from using some of its tools on the argument that Cuba is banned from using them.
 
Last February, Syniverse, a global company that provides technology and business services for the telecommunications industry stopped paying Cuba´s ETECSA telecommunications company roaming services for cell phones, a major source of income for the Cuban firm.
 
Synivere owns ETECSA some 2.6 million US dollars and explains that its bank cannot carry out any transaction with Cuba.
 
The Cuban authorities, with widespread international support, will demand the lifting of the blockade for the 20th occasion in a row at the UN.
 
According to the Cuban Report, presented last week at the United Nations, the US blockade has caused loses calculated at one trillion dollars, Prensa Latina reported.
(ACN)

ABD 50 yılı aşkın bir süredir uyguladığı ekonomik, finansal ve ticari set çekme politikasından ötürü Küba’yı mayıs 2010 ve nisan 2011 arasında, 7 milyon dolardan fazla zarara maruz bırakmıştır.

Prensa Latina haber ajansının bildirdiği üzere, Küba tarafından Birleşmiş Milletler’e sunulan rapora göre ABD’nin bu saldırgan politikası hem telekomünikasyon şirketlerinin ürün ve ekipman satın almasını hem de Kübalı’ların internet servislerini, özellikle de sosyal ağları, kullanmasını engelliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya sahip olan Twitter adlı sosyal ağ sitesi, Küba kullanıcılarından gelen cep telefonu erişimlerini engellediğine dair bir itirafta bulundu.
Geçtiğimiz nisan ayında da yine Twitter tarafından bazı uygulamaların kullanımı, ülke içerisinde yasaklı olduğu iddiasıyla engellendi.

Geçen şubat ayında, uluslararası pazarda, telekomünikasyon endüstrisi için teknolojik ve ticari hizmetler sağlayan, Syniverse şirketi, Küba’nın ETECSA adlı telekomünikasyon şirketine uluslararası kullanımdan dolayı yapması gereken ödemeleri durdurdu. Bu ödemeler Küba’lı şirketin gelir kaynaklarında büyük bir yer tutuyordu.

Syniverse bugün ETECSA’ya 2.6 milyon dolarlık ödemeyi yapmamasını, bankasının Küba’yla işlem gerçekleştiremediği bahanesiyle açıklıyor.

Küba, arkasında dünya çapında bir destekle, 20. defa Birleşmiş Milletler’de bu ablukanın sona erdirilmesi yönünde bir talepte bulunacak.

Son olarak Küba’nın önceki hafta Birleşmiş Milletler’e sunduğu rapora göre, ABD’nin bu ablukası şimdiye kadar toplam 1 trilyon dolarlık bir kayba neden oldu, Sen De Çevir Ekibi

Reklamlar

Yorumlar»

1. Teknopolitik » Küba’ya teknolojik ambargo sürüyor - Ekim 1, 2011

[…] Çeviri: Sen de Çevir […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: